Kezdjük ott, hogy ténylegesen a vasárnapi közös futáson hangzott el egy csomó kérdés kezdő triatlon kapcsán, amikre ott és akkor válaszolgattam a meglevő tapasztalataim alapján, aztán nekiálltam guglizni, hogy van-e erről magyar nyelvű összefoglaló anyag, és mivel nem nagyon találtam, gondoltam leírom, hogy én mit és hogyan csináltam az elmúlt másfél évben.
Elég sok pénz és idő ment bele abba, hogy kifejlesszem a nekem megfelelő "csomagot", és a másfél év alatt volt néhány súlyos melléfogásom, illetve olyan tapasztalat amire utólag azt mondom, hogy megérte kipróbálni többfélét.
Ahogy eddig: ezúttal sem szeretnék reklámozni senkit és semmit; mindenkinek egyedi igényei és tulajdonságai vannak, amik alapvetően tudják befolyásolni azt, hogy milyen felszerelésbe érdemes beruházni. Általános igazság szerintem nincsen, viszont van pár "hiba" amit érdemes elkerülni, illetve pár olyan faktor aminek az előre átgondolása fontos lehet, ha kímélni akarjuk a pénztárcánkat.
Az alapok:
Első és legfontosabb amire érdemes felkészülni, hogy a triatlon egy elég komoly beruházást igénylő sportág. Alap igazság hogy minden hobbira végtelen mennyiségű pénz költhető, ugyanakkor itt az alapkészlet beszerzése sem lesz filléres tétel. Meg lehet oldani sok mindent okosban, de tény ami tény: pár dologra biztosan kell áldozni.
Mielőtt viszont fejvesztve becsuknátok az írást, vagy elszaladnátok a legközelebbi tri felszerelést árusító boltba, érdemes kezdésnek átgondolni az alábbiakat:
- Milyen távon szeretnétek indulni? - Gondolom nem nagy titok, hogy sprint távú versenyzéshez némileg más felszerelés kell mint mondjuk egy ironman-hez!
- Mennyire szeretnétek hosszú távon ezzel a sportággal foglalkozni? - Aki egy versenyre készül csak életében, hogy kipipálja ezt a bakancslistán az ne vegyen sokszázezer forintért biciklit és egyéb hardvereket :).
- Mennyi a rászánható költségkeret? - Ez lesz a legkomolyabb hatással a kezdőcsomagra.
Három sportághoz kell majd felszerelést összerakni: úszás, bicikli, futás, illetve van néhány amolyan "általános" motyó is, amikről érdemes beszélni. Bár elsőre úgy tűnik hogy az úszás és a futás eszköz oldalról könnyen kezelhető kérdés (fürdőnadrág, futócipő), érdemes azért majd arról is pár szót szólni, hogy miken lehet bakizni a triatlon elején és végén.
Tárolás:
Életem meghatározó triatlonos élményeinek egyike, mikor a legelső verseny előtti este álltam a hotelszobában, kipakolva körülöttem minden (minden IS) amit el lehet képzelni, és megkérdeztem Nórát, hogy mégis mibe pakoljak?
Vannak versenyek ahol adnak depós zsákot (külön bicikli és külön futás) vagy ládát, viszont ahol nem, ott saját módszerrel kell megoldani mindent. Saját tapasztalat, hogy vannak jobb és kevésbé szerencsés választások:
- Földre lepakolom oszt' jóvan! - Ez nem annyira rossz ötlet alapvetően, ameddig nem esik az eső, illetve ameddig biztosak vagyunk abban, hogy a mezőny elején fogunk kijönni a vízből. Minden más esetben ugyanis valaki biztos belerúg véletlen, odébbtolja mikor kiveszi a biciklit a depóból, stb.
- Hátizsák - Saját tapasztalatból: jobb ötlet mint a semmi, viszont kirángatni belőle a holmit, belepakolni a vizeset az nehézkes. Ráadásul szakadó esőben be is tud ázni, ami szintén kellemetlen perceket okozhat.
- Szatyor - Vannak hívei a módszernek. Nekem pakolhatósági szempontból ugyanolyan gondom volt vele mint a zsákkal, viszont nehezebben ázik be.
- Transition bag - Spéci triatlon hátizsák ami vízálló kívül-belül és külön "zsebek" vannak mindhárom sport felszerelése számára. Egyetlen igazi hátránya az ára; ezt biztos nem ússzuk meg low budget-ben.
- Műanyag doboz - Tesco vagy IKEA, néhányszáz forintért. Nem ázik be, könnyen szállítható, jól pakolható, olcsó, végtelenszer újrahasználható.
Ruházat:
Kardinális kérdés, és nem elsősorban a színe miatt :)! Viccet félretéve természetesen itt is többféle iskola létezik, illetve ha van valami amiben különböző módszer jön be mindenkinek akkor ez az. Konkrét javaslatom nincsen, de szívesen megosztom azt, hogy én miket próbáltam, és mivel mi volt a tapasztalat:
- Minden sportághoz külön, és számok között átöltözés - Kipróbáltam és természetesen csak kényelmi szempontokat nézve ez egy jó megoldás. Mindenkinek van egy jó fürdőruhája, egy kedvenc biciklis nadrágja és valami amiben szeret futni... ezek viszont az esetek nagyon kis százalékában vannak átfedésben. Átöltözni számok között viszont borzasztó időigényes, ami kicentizett versenyszám esetén (pl. ha valaki gyengébb úszó, vagy kifejezetten lassú bringás) fájni tud végelszámolásnál. Financiális előnye, hogy ezek általában otthon rendelkezésre állnak már, tehát extra beruházási igénye nincsen.
- Egyrészes triatlon "egyberuha", közismertebb nevén tri-suit - Előnye hogy az átöltözés idejét minimálisra szorítja, hátránya hogy úszás után erős szélben és hűvösben a meghűlés igazi "melegágya". Nekem mellette bónusz problémám vele, hogy mosdó szünetet tartani benne nehézkes, így én csak rövid távokon szeretem hordani. Rövidujjú és ujjatlan verzió is kapható belőle; egyéni preferencia hogy melyiket szereti valaki. Az ára az márka függő és pénztárca kérdés; a decathlonos sajátmárkás hozzáférhető 10.000 forintos áron, egy jobb ROKA meg ennek a sokszorosa.
- Kétrészes triatlon ruha - Ennek nincs közismert neve, nadrág és felső külön. Én azért szeretem jobban mint az egyrészest, mert úszni alapvetően félmeztelenül szeretek, a felsőbe meg előre be tudom készíteni a bringán elfogyasztásra váró kajákat, és ezzel nem a depóban kell kapkodnom. Pisilni megállni pedig kifejezetten egyszerűbb benne, mint az egyrészesben. Hátránya hogy annyira sok gyártó nem készít ilyet, és az ára ennek megfelelően magasabb is mint a teljes trisuitnak (Bár ahogy nézem Decathlonos ebből is van).
- Triatlonos nadrág - Péter barátom erre esküszik; azaz egy nadrág ami mindhárom sportághoz jó, és a felsőt cseréli az úszás-bicikli, bicikli-futás váltásoknál. Előnye az ára (egy nadrág önmagában nem vészes), a kényelmi fokozata, és hogy nem időrabló az átöltözés.
Kezdésnek ennyi, a második részben pedig az úszás és a futás kerül majd sorra. A biciklinek egy külön posztot szánok majd, mert az ára miatt az a legsúlyosabb tétel, és talán ott kell a legtöbb mindent figyelembe venni a beruházás előtt.