Indításnak a szokásos: NEM szponzorált tartalom, NEM fizet senki nekem azért hogy írjak a cipőről és fizettem a cipőért annak idején mikor hozzám került. Különösebb szakértőnek sem tartom magam, csak "hétköznapi" user-nek, viszont a cipőt tényleg hosszan nyúztam ahhoz, hogy pár mondatot össze tudjak írni róla.
Nagyjából március körül kezdtem érezni, hogy ideje cipőt váltani; egyrészt mert az Asics-ben már kezdett elmenni a csillapítás (egyre jobban fájt benne a lábfejem, ami ritkán jelent jót), másrészt meg egy ideje már szemezgettem a teljes márka váltással, és a Mizuno volt az egyik amit ki szerettem volna próbálni. Jött is egy jó akció az egyik budapesti futóboltban, úgyhogy le is csaptam egy csodás kék cipellőre. (szerk: a képet nem én csináltam, de az enyém is ilyen színű)
A Wave inspire 18-as egy stabil futócipő, a hivatalos adatok szerint 12 mm-es drop-al és 300 g-os átlagos súllyal. Nyilván ez jóval nehezebb mint mondjuk egy félverseny/verseny cipő vagy egy karbon betétes csoda, de nem is arra tervezték szerintem, hogy valaki 3:45-ös ezreket repesszen benne. Spoiler: nem is nagyon ment ez a tempó benne, bár lehet ez inkább az én hibám mint a cipőé :).
Ami nekem az első viselésnél már nagyon szimpi volt (és most is az) az egyrészt a sarok brutális széles és merev kialakítása, másrészt pedig az a hajlékony műanyag lemez ami a talp hátsó részébe be van építve. Én alapvetően sarokra (és középtalpra) lépő futó vagyok, így nagyon fontos a stabil kialakítás ezen a részen, és ez a cipő nagyon jól hozza ezt. Soha egy percre meg nem billent benne a lábam, nem fájt a bokám-achillesem környéke, és nem gyulladt be benne a sarkam környéke sem. Vicces hogy erről kell beszélni, mert szerintem a legtöbb cipőnek ezt default hozni kéne, de egészen fura tapasztalataim vannak más gyártókkal.
A talphoz visszatérve: a sarok részen túl egyébként a teljes talpról elmondható, hogy nagyon masszív, de mégis egész lendületes futást tesz lehetővé, köszönhetően a Mizuno Enerzy nevű anyagnak, ami a talp középső részét alkotja. Fontos még hogy a talp kellően "recés", ami egyrészt nagyon jó enyhébb terepen, másrészt a vizes aszfalton is jól vizsgázik. Használtam ezt a cipőt sáros ösvényen, illetve unokaöcsémmel futottunk esőben is úgy, hogy rajta ilyen volt (ugyanazt a típust használjuk :)), és soha sehol nem csúszkált egyikünk sem. Mentem vele ezen kívül murvás-köves úton, száraz erdei talajon és víztől-izótól csúszós macskakövön is; mindenhol teljes volt a stabilitás.
A felső rész varrás nélküli, ami annyira nem nagy szám már pár éve, mert kb. mindenki ilyet csinál, de összességében egyébként elmondható róla hogy tényleg nem dörzsöl, jól tart és közepesen jól szellőzik. A japán gyártók valamiért azt hiszik hogy fázik a lába mindenkinek, szóval ez is elég vastag belülről, de korántsem olyan szauna feelinges mint mondjuk az Asics (akiket nem értek, hogy miért ilyen vastag mindig a belső bélés...). A fűző az középszar; nekem duplára kell kötni ezt is mint a többit, mert előszeretettel kötődik ki, de kevésbé vacak mint mondjuk a Hoka fűzője.
Persze a cipő igazán fontos tulajdonságai a futás alatt jönnek ki, és az elmúlt kb. 600 km alatt nagyjából mindent kihajtottam belőle amit lehet.
Általában egyébként a hosszabb, egyenletes tempójú futásaimhoz használtam a cipőt az elmúlt hónapokban. Ez azt jelenti, hogy többségében 12-14 km-es távokat teljesítettem egyben ilyen 4:35-4:45 közötti pace-el (amit szerintem mondhatunk lendületesnek), és ehhez ez a cipő tökéletes. Nagyon kényelmes, és ahogy feljebb írtam, a sarok rugalmas lemezzel való megtámogatása jótékony hatással van azoknak a futóknak a lábára, akik nem a talp elejére lépnek.
Magasabb tempónál (4:15 körül) nekem már kijött az, hogy nem erre készült az Inspire. Nem azt mondom hogy nem lehet benne ilyen gyorsan futni, mert lehet; inkább azt mondom hogy borzasztóan "melós" a dolog. A talp annyira nem reszponzív már, hogy ezt megtámogassa. Nézegettem az időeredményeket amiket ebben hoztam össze, és bár futottam benne kifejezetten jó félmaratont is (1:35:06), de meg sem közelíti azt a teljesítményt, amit egy dedikált félverseny vagy verseny cipő tud. Ugyanakkor ismételném: NEM erre tervezte a gyártó.
Sokkal hangsúlyosabb tehát a hosszú távú kényelem és stabilan tartható tempó, amire tényleg perfekt ez a cipő. Itt annyit még hozzá szeretnék fűzni, hogy ez a kényelem semmit sem csorbul akkor, ha az ember már nagyon fáradtan fut. Mit is jelent ez?
Idén triatlonhoz ezt a cipőt használtam mind a négy alkalommal, azaz három féltávot és egy olimpiait is mentem benne. Egy tri versenyen általában az átlagos versenyző (=6 óra körüli teljesítő) már elég fáradt lábakon jár amikor a futáshoz ér, ezért ott szerintem a kényelem kulcs szempont tud lenni. Ebben pedig jelesre vizsgázott minden alkalommal a Mizuno, mert a futásaim milyensége sosem a cipőn múlt. Szombathelyen tudtam benne 50 percen belüli 10 km-t futni könnyedén, a féltávokon meg... hát maradjunk abban, hogy ott Nike Vaporfly-ban sem lettem volna gyorsabb sokkal.
No és akkor a végére egy fontos kérdés maradt, ez pedig a tartósság. Riogattak már páran azzal, hogy a Brooks azért jobb mint a Mizuno, mert sokkal tartósabb, kevésbé hamar megy tönkre. Én 62 kg vagyok, alapvetően tehát nem a tömegem nyomja szét a cipőket, hanem a végtelen hülye mozgásom. A legalja eddig a Saucony volt, amit simán kinyírtam 5-600 km alatt (belsőt és talpat is egyaránt), a teteje meg az Asics GT1000 6-os széria, ami 1400 km-t bírt és akkor is csak azért raktam ki a hajléktalanoknak, mert a teteje kezdett elszakadni.
A Mizuno érzésem szerint valahol a kettő között lesz, de az Asics-hez közelebb. Az elmúlt 600 km alatt a talp nem kezdett kopni, a felsőrész sehol nem szakadt el (vagy kopott meg), és a csillapítás nem sokat változott az első km-ekhez képest, így én nem érzem azt, hogy extrémen hamar menne tönkre a cipő. A boltban az eladó olyan 8-900 km-t taksált neki; ez érzésem szerint reális lehet. Fontos ehhez persze, hogy a cipőimet mindig hagyom használat után teljesen kiszáradni, és a dobozában letakarítva és kitömve tartom amikor éppen nem használom.
Összességében én egy nagyon jó cipőt ismertem meg a Wave Inspire 18 személyében, ami megbízható társ a hétközi és hétvégi hosszabb futások alkalmával. Kényelmes, egy bizonyos tempóig egész gyors is, és egyelőre minőségi problémák sem merültek fel vele kapcsolatban.
Pozitívumok:
- Szerintem szép
- A wave lemez és a talp anyaga jól támogatja a közepes tempós edzésmunkát és a hosszú futásokat
- Nem csak aszfalton használható, hanem könnyebb terepen is
- Egyelőre tartósnak is tűnik
- Nem vészesen drága
Negatívumok:
- Méretezés (egyel kisebb kell mint a többiből)
- Súly (aki erre érzékeny)
- Nagy tempónál melós benne a futás (mintha nyúlna a talp)